Z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) da się wygrać

Nie ma sytuacji bez wyjścia. To motto, które towarzyszy Nam na co dzień. Tym bardziej cieszą Nas rezultaty podejmowanych przez Nas działań, którymi chcemy się z Państwem dzielić. W ostatnim czasie udało Nam się dla naszych Klientów wygrać potyczkę sądową z ZUS- em, który nie jest uznawany za łatwego przeciwnika.

 

O co poszło?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze. Tak też było i w tym przypadku. Spór dotyczył bowiem wysokości zasiłku macierzyńskiego, jaki ZUS będzie musiał wypłacić Klientce. ZUS zakwestionował wysokość wynagrodzenia ustaloną w umowie pomiędzy pracownicą a pracodawcą. Stwierdził, że udzielona pracownicy podwyżka zbiegła się w czasie z zajściem przez pracownicę w ciąże i miała na celu wyłącznie zwiększenie wysokości świadczeń jakie pracownica pobierze z ZUS. ZUS twierdził, że zawarta umowa jest pozorna, a zasiłek macierzyński będzie wypłacał od najniższej pensji krajowej, podczas gdy wynagrodzenie jakie otrzymywała pracownica przekraczało 5,5 tys. zł.  Brak odwołania się od decyzji ZUS rodziłby dla Klientki dotkliwe konsekwencje finansowe.

 

A jak się skończyło?

Sąd I instancji nie podzielił argumentacji ZUS i zmienił zaskarżoną decyzję organu rentowego ustalając jako rzeczywiste wynagrodzenie kwotę wskazaną przez strony umowy o pracę (przeszło 5,5 tys. zł). Sąd na Nasz wniosek przesłuchał świadków i pracodawcę, przeanalizował wykształcenie i umiejętności pracownicy, jak również dogłębnie zbadał politykę kadrowo- płacową samego pracodawcy, uznając, że wynagrodzenie, które otrzymywała nasza Klienta jest adekwatne i odpowiada jej kompetencją. ZUS zaś nie ma powodów do arbitralnego jego obniżania.

 

Konkluzja

Jak pokazuje powyższy przykład nie warto się poddawać. Należy jednak pamiętać, że każde nasze twierdzenie przed Sądem należy udowodnić. Nie wystarczy, że stawimy się na rozprawę i opowiemy o tym, że czujemy się niesprawiedliwie potraktowani oraz że sytuacja wygląda inaczej niż przedstawia to druga strona- zwłaszcza kiedy drugą stroną jest organ administracji publicznej. Konieczne jest dobranie i przeprowadzenie właściwych dowodów. Nie ilość, a jakość się liczy. Dlatego jeżeli chciałbyś odwołać się od niekorzystnej dla Ciebie decyzji i potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z Nami.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email