www finanse 3

Wynajem mieszkania z wyższym podatkiem

Wynajem mieszkania na krótki okres czasu skarbówka zaczęła traktować niczym działalność gospodarczą. Z nowych interpretacji izb skarbowych wynika, że np. wynajem mieszkania turystom podczas wakacji powinien podlegać stawce podatku dochodowego na poziomie 18 lub 32 proc. (według skali podatkowej). Przy „tradycyjnym” wynajmie stosowany jest natomiast niski ryczałt (8,5 proc.).

Zmianę stanowiska fiskusa pokazuje m.in. indywidualna interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 stycznia 2017 r. (nr interpretacji – 0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK). W tym przypadku podatnik wynajmował swoje mieszkanie jedynie na cele mieszkaniowe. W przypadku jednak, gdy nie było najemców (np. w trakcie wakacji), wynajmował lokal na konkretne dni turystom. Wnioskujący o interpretację wynajmował tylko jedną nieruchomość i nie prowadził działalności gospodarczej.

Podatnik chciał mieć pewność, czy może korzystać z prawa do opodatkowania dochodów z wynajmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W interpretacji uznano, że nie ma takiego prawa, a wynajem mieszkania na krótkie okresy czasu powinien być traktowany w tym przypadku jak działalność gospodarcza.

W efekcie podejście skarbówki do wynajmu mieszkań budzi coraz więcej wątpliwości. Nowe interpretacje często stoją bowiem w sprzeczności z dotychczasowymi stanowiskami. W niektórych przypadkach, gdy nieruchomości wynajmowane są na krótki okres czasu, a podatnik stosuje niski ryczałt, skarbówka może w późniejszym czasie dokonać weryfikacji i naliczyć odpowiednio wyższy podatek.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email