Wolne od handlu niedziele już od marca

Z początkiem marca br. wejdzie w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Na razie zakaz nie obejmie pierwszej i ostatniej niedzielę w danym miesiącu. Od 2020 r. zakaz ma dotyczyć już jednak wszystkich niedziel. Ograniczenia nie będą odnosić się m.in. do sklepów internetowych, stacji paliw oraz aptek.

Nowe regulacje będą wprowadzane etapami. Od marca do końca grudnia 2017 r. ograniczenie nie będzie obejmować pierwszej i ostatniej niedzieli w danym miesiącu. Rok później zakaz ma obejmować już wszystkie niedziele – za wyjątkiem ostatniej niedzieli w danym miesiącu. Od 2020 r. zakaz ma dotyczyć co do zasady wszystkich niedziel.

Celem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest ustanowienie zasad dotyczących ograniczeń handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele, w święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Przepisy ustawy mają zastosowanie do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wykonujących zarobkową działalność handlową” – można przeczytać w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Z ograniczeń wyłączone są m.in. stacje paliw, apteki i punkty apteczne, zakłady lecznicze dla zwierząt, placówki pocztowe, środki transportu, dworce i porty lotnicze, sklepy internetowe, a także placówki handlowe z przeważającą działalnością gastronomiczną. Lista wyłączeń obejmie też placówki handlowe, które są prowadzone przez samego przedsiębiorcę (osobę fizyczną).

Za nieprzestrzeganie przepisów grozić mają grzywny w wysokości od 1 do nawet 100 tys. zł.

Zakazy wprowadzone ustawą nie obowiązują w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, przy czym jeżeli w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca lub sierpnia przypada święto, stosuje się wprowadzone uchwaloną ustawą regulacje dotyczące zakazu handlu” – wyjaśnia prezydencka kancelaria.

Zmiany wprowadza ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Ustawa została podpisana przez prezydenta 30 stycznia br.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca 2018 r.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email