Wirtualna waluta jak piramida finansowa? KNF i NBP wydały ostrzeżenie

Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski wydały oficjalny komunikat ostrzegający użytkowników tzw. wirtualnych walut (np. bitcoin, litecoin i ether) przed związanym z nimi ryzykiem. Jak oceniają instytucje, niektóre formy inwestowania w taką walutę mogą mieć nawet charakter piramidy finansowej.

W komunikacie wskazano, że wirtualna waluta nie jest pieniądzem, nie może być wykorzystywana do płacenia podatków i nie spełnia kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych. Zaznaczono przy tym, że waluty tego typu nie mieszczą się w granicach ustaw o usługach płatniczych oraz o obrocie instrumentami finansowymi.

Obrót walutami wirtualnymi w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnego. Posiadanie walut wirtualnych wiąże się jednak z wieloma rodzajami ryzyka, których użytkownicy powinni być świadomi, zanim zdecydują się zainwestować swoje środki finansowe” – czytamy w komunikacie.

Wśród głównych kwestii, które tworzą ryzyko, obie instytucje wymieniły m.in. możliwość utraty środków w efekcie kradzieży (tzw. cyberataku), brak gwarancji charakterystycznych dla bankowych depozytów, brak powszechnej akceptowalności w sklepach i punktach usługowych, a także możliwość dużej zmiany ceny waluty.

Za jedno z głównych ryzyk uważana jest także możliwość oszustwa. Jak tłumaczą KNF i NBP, niektóre formy inwestowania w walutę wirtualną mogą mieć bowiem charakter piramidy finansowej. Skutkiem może być utrata środków w bardzo krótkim czasie. Co istotne, w takiej sytuacji poszkodowany będzie mógł liczyć jedynie na postępowanie karne, ponieważ instytucje ochrony inwestorów i konsumentów nie mają podstaw do działania w tego rodzaju sprawach.

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają przed zakupem walut wirtualnych i inwestowaniem w nie środków finansowych. Posiadanie walut wirtualnych wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka nie tylko dla użytkowników, ale również dla instytucji finansowych” – można przeczytać w komunikacie.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email