Uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS

W Polsce znów dochodzi do oszustw „na pracownika ZUS”. Oszuści podszywają się pod ZUS i proponują spotkania dotyczące dziedziczenia składek z subkont w ZUS i kont w OFE. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o ostrożność i przypomina, że jego pracownicy mogą składać wizyty jedynie przy okazji kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Jak wynika z informacji napływających do ZUS, na terenie kraju działają oszuści, którzy dzwonią do wybranych osób i przedstawiają się jako rzekomi pracownicy ZUS. Następnie proponują spotkania dotyczące dziedziczenia składek z subkont w ZUS i kont w OFE. Dotyczące tych spraw doradztwo ma być płatne. Co równie ważne, podane oszustowi w czasie takiego spotkania dane osobowe mogą być później wykorzystane na niekorzyść danej osoby.

Nasi pracownicy nie obdzwaniają klientów z propozycją jakiegokolwiek doradztwa finansowego, tym bardziej nie chodzą z ofertą poradnictwa po domach klientów. Wszyscy zainteresowani sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym zasadami dziedziczenia składek, mogą korzystać z bezpłatnych porad Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bezpośrednio na salach obsługi, bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: (22) 560 16 00” – wskazuje ZUS.

Zgodnie z obowiązującym prawem, wizyta pracownika ZUS w domu jest obecnie możliwa tylko w przypadku kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. W takich sytuacjach kontrolerzy powinni okazać specjalne identyfikatory.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email