Uwaga na fałszywe tytuły wykonawcze

W różnych miejscach Polski notuje się przypadki kierowania do kancelarii komorniczych wniosków egzekucyjnych, które obejmują podrobione tytuły wykonawcze – alarmuje Krajowa Rada Komornicza. Samorząd komorniczy apeluje o szczególną ostrożność przy weryfikacji tego typu dokumentów.

Należy zachować szczególną staranność przy weryfikowaniu autentyczności składanych tytułów, zaś o każdym przypadku podejrzenia podrobienia dokumentu i użycia go za autentyczny oraz usiłowaniu wyłudzenia należy niezwłocznie zawiadamiać organy ścigania” – czytamy w komunikacie KRK.

Jak informuje KRK, proceder ma obecnie najprawdopodobniej ogólnopolski charakter. W praktyce oszuści korzystają z podrobionych dokumentów – bardzo przypominających sądowe tytuły wykonawcze. W ten sposób podający się za wierzycieli fałszerze, wykorzystując kancelarie komornicze, które nie są świadome oszustwa, chcą ściągnąć pieniądze od rzekomych dłużników.

Z reguły fałszywe tytuły wykonawcze zawierają elementy charakterystyczne dla prawdziwych dokumentów tego rodzaju. Chodzi o pieczątki sądów, klauzule wykonalności i nazwiska sędziów, którzy w rzeczywistości zajmują się takimi sprawami.

Aby przeciwdziałać procederowi, kancelarie komornicze powinny – jak wskazuje KRK – szczególnie starannie sprawdzać dokumenty pod kątem ich znaków szczególnych. Samorząd komorniczy ma również nadzieję na wzmocnioną współpracę sądów i resortu sprawiedliwości.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email