Usługi bankowe przed ważnymi zmianami

Każdy obywatel Polski, który nie posiada rachunku bankowego, otrzyma prawo do tzw. podstawowego rachunku płatniczego – wynika z projektu przyjętego w ostatnich dniach przez rząd. Uregulowane zostaną także zasady funkcjonowania stron internetowych, na których można będzie porównywać ceny za usługi prowadzenia rachunku.

Polskie prawo zostanie dostosowane do unijnej dyrektywy ws. porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Projektodawcy liczą na to, że zmiany przyniosą wzrost poziomu tzw. ubankowienia Polski oraz rozwój obrotu bezgotówkowego.

Podstawowy rachunek płatniczy

Zgodnie z projektem, który w ostatni wtorek przyjął rząd, do systemu wprowadzony zostanie tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Konto tego typu będzie dostępne dla wszystkich osób, niemających do tej pory rachunku płatniczego w bankach krajowych, oddziałach banków zagranicznych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) czy też w instytucjach kredytowych.

Dzięki takiemu bezpłatnemu rachunkowi można będzie wykonywać wyłącznie podstawowe operacje finansowe, czyli dokonywać wpłaty/wypłaty albo polecenia przelewu/zapłaty. Liczba możliwych operacji ma być ściśle limitowana – np. w trakcie jednego miesiąca możliwe będzie dokonanie 15 bezpłatnych poleceń przelewu.

Podstawowy rachunek płatniczy będzie prosty w obsłudze, aby mogli go założyć obywatele, którzy nigdy nie mieli takiego rachunku. Chodzi o dotarcie z ofertą do osób przekonanych, że mają zbyt niskie dochody, aby założyć konto osobiste. Podmioty zobowiązane do prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego nie będą mogły ograniczać w żaden sposób dostępu do nowego typu konta w zależności np. od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów klienta. W ten sposób zostanie zapewniony niedyskryminacyjny dostęp do podstawowych usług płatniczych” – można przeczytać w komunikacie opublikowanym przez rząd.

Porównywanie ofert instytucji finansowych

Znaczenie dla klientów banków i innych instytucji finansowych będą mieć też m.in. planowane zmiany ws. funkcjonowania stron www, na których porównywane są oferty poszczególnych rachunków płatniczych.

W przygotowanym projekcie zaproponowano wskazanie zasad porównywania opłat pobieranych w związku z danymi usługami. Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego opublikowany zostanie wykaz stron internetowych, za pomocą których można będzie porównywać ze sobą np. bankomaty. Jak ocenia resort finansów, w efekcie konsumenci otrzymają wreszcie możliwość rzetelnej oceny ofert rachunków płatniczych i związanych z nimi usług.

Wprowadzenie zmian przewiduje – przygotowany przez Ministerstwo Finansów – projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przyjęty przez rząd 19 lipca 2016 r.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email