Urzędy skarbowe wydają wadliwe interpretacje na masową skalę

W ciągu ostatnich 5 lat urzędy skarbowe wydały aż 3,5 tys. wadliwych (niewiążących) indywidualnych interpretacji podatkowych – wynika z analizy pn. „Urzędy skarbowe wydają wadliwe interpretacje podatkowe”, którą przygotowała firma doradczo-audytorska Grant Thornton. Najczęściej problemy dotyczą interpretacji związanych z podatkiem od towarów i usług (VAT).

Indywidualne interpretacje podatkowe funkcjonują w polskim systemie prawnym od 2007 r., a w skali roku podatnicy składają ok. 30 tys. wniosków o ich wydanie.

Jak wynika z danych zebranych przez analityków Grant Thornton, część interpretacji jest w praktyce niewiążąca, czyli w przypadku kontroli nie zabezpiecza interesów podatnika. Chodzi o interpretacje wydane w sposób warunkowy – wiążą one tylko wtedy, jeśli opis stanu faktycznie dokonanego przez danego podatnika jest prawidłowy. Autorzy analizy szacują, że takich interpretacji wydano w ciągu ostatnich 5 lat aż 3,5 tys.

Praktyka pokazuje, że urzędy za wszelką cenę chcą unikać odpowiedzialności za niejasne przepisy i jednym ze sposobów jest żądanie od podatnika, by to on określił kategorię statystyczną (czyli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 2008) dla zawartej w pytaniu usługi bądź produktu. Podatnik, który nie będzie chciał podać symbolu PKWiU – słusznie sądząc, że to w gestii urzędu leży jej ustalenie – naraża się na odmowę wydania interpretacji” – czytamy w analizie.

W efekcie podatnik podający PKWiU otrzymuje interpretację z klauzulą wskazującą, że interpretacja jest wiążąca tylko wtedy, jeżeli wnioskujący prawidłowo określił kategorię PKWiU. Gdy zatem kontrola wykaże błędne ustalenie PKWiU, interpretacja będzie wadliwa i nie uchroni podatnika przed zapłatą podatku, odsetek i sankcjami.

Okazuje się, że kłopoty z interpretacjami dotyczą najczęściej pytań o wysokość stawek VAT, czyli kwestii mających bezpośrednie przełożenie na wysokość płaconej daniny.

Tutaj klasyfikacja PKWiU ma kluczowe znaczenie, ponieważ stawka VAT często zależy od właściwego zdefiniowania kategorii PKWiU. Wadliwe interpretacje wydawane były również w innych przypadkach – wszędzie tam, gdzie przepisy podatkowe odwołują się do innej gałęzi prawa, np. do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi” – można przeczytać w analizie Grant Thornton.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email