Concentrated female student preparing for exam in cafe. Busy young businesswoman using laptop to work. She reading business article. Lifestyle concept

Ulga na start już od 30 kwietnia

Już 30 kwietnia 2018 r. wejdą w życie przepisy dotyczące tzw. ulgi na start, czyli sześciomiesięcznego okresu, podczas którego rozpoczynający działalność przedsiębiorca nie będzie podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Po tym czasie dany przedsiębiorca będzie mógł swobodnie korzystać z funkcjonującej już preferencji (tzw. mały ZUS).

Nowa ulga zostanie wprowadzona wraz z nowym Prawem przedsiębiorców. Pakiet odpowiednich ustaw opublikowano w Dzienniku Ustaw 30 marca br., a regulacje dotyczące ulgi zaczną obowiązywać 30 kwietnia br.

Ulga na start sprowadza się do tego, że przez 6 miesięcy dany przedsiębiorca (będący osobą fizyczną) będzie całkowicie zwolniony z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne (oszczędności na poziomie ok. 3 tys. zł). Z takiej możliwości korzystać będą mogli przedsiębiorcy podejmujący po raz pierwszy działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy podejmujący działalność po upływie minimum 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia czy zakończenia. Skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe, jeśli działalność przedsiębiorcy miałaby być wykonywana na rzecz jego byłego pracodawcy.

Co ważne, z ulgi będą mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczną, ponownie podejmą lub odwieszą działalność najwcześniej 30 kwietnia br.

Zmiany wprowadza ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r., poz. 646).

Przepisy dotyczące ulgi na start wejdą w życie 30 kwietnia 2018 r.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email