Ulga na start już od 30 kwietnia

Już 30 kwietnia 2018 r. wejdą w życie przepisy dotyczące tzw. ulgi na start, czyli sześciomiesięcznego okresu, podczas którego rozpoczynający działalność przedsiębiorca nie będzie podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Po tym czasie dany przedsiębiorca będzie mógł swobodnie korzystać z funkcjonującej już preferencji (tzw. mały ZUS).

Nowa ulga zostanie wprowadzona wraz z nowym Prawem przedsiębiorców. Pakiet odpowiednich ustaw opublikowano w Dzienniku Ustaw 30 marca br., a regulacje dotyczące ulgi zaczną obowiązywać 30 kwietnia br.

Ulga na start sprowadza się do tego, że przez 6 miesięcy dany przedsiębiorca (będący osobą fizyczną) będzie całkowicie zwolniony z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne (oszczędności na poziomie ok. 3 tys. zł). Z takiej możliwości korzystać będą mogli przedsiębiorcy podejmujący po raz pierwszy działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy podejmujący działalność po upływie minimum 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia czy zakończenia. Skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe, jeśli działalność przedsiębiorcy miałaby być wykonywana na rzecz jego byłego pracodawcy.

Co ważne, z ulgi będą mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczną, ponownie podejmą lub odwieszą działalność najwcześniej 30 kwietnia br.

Zmiany wprowadza ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r., poz. 646).

Przepisy dotyczące ulgi na start wejdą w życie 30 kwietnia 2018 r.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email