Rząd chce zmniejszyć koszty ponoszone przez przedsiębiorców

Niższe opodatkowanie małych firm oraz zmniejszone oskładkowanie przedsiębiorców – to jedne z głównych zapowiedzi rządu premiera Mateusza Morawieckiego, które zostały przedstawione w ostatnią sobotę. Na razie nie przedstawiono jeszcze konkretnych projektów ustaw. Prawdopodobnie liczba zmian będzie jeszcze większa.

Po zmianach w przepisach składki ZUS dla przedsiębiorców mają być obniżone i stopniowane. W efekcie osoby prowadzące niewielką działalność, których przychody nie są zbyt wielkie, będą płacić proporcjonalnie mniej. Na tych zmianach skorzystać mają przedsiębiorcy o dochodach nieprzekraczających dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Druga nowa zapowiedź premiera Morawieckiego to obcięcie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) z obecnych 15 do 9 proc., przy czym obniżka ta dotyczyć ma jedynie małych i średnich przedsiębiorstw. W efekcie w Polsce sektor MSP będzie płacić jeden z najniższych podatków w całej Europie.

Jeszcze więcej zmian?

Rząd szykuje też jednak kilka innych zmian. W poniedziałek przedstawił je podczas II Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan Paweł Gruza, czyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W trakcie swojego wystąpienia Gruza wskazał, że planowane jest m.in. utworzenie instytucji rzecznika praw podatnika (RPP), uproszczenie systemu podatku VAT oraz zmniejszenie liczby obniżonych stawek VAT z 240 do ok. 60. Jednocześnie zapowiedziano, że przygotowana zostanie całkiem nowa ustawa o podatku dochodowym CIT.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email