Prokuratura płaci za nieustalenie sprawcy przestępstwa

Ofiary niektórych przestępstw mogą domagać się od państwa kompensaty. Niedawno sukcesem zakończyliśmy tego typu sprawę. Nasz Klient padł ofiarą rozboju, organy ścigania nie były w stanie wykryć sprawców. Ostatecznie przyznano mu niemal 11 tys. zł kompensaty z tytułu zarobków, które utracił z powodu tego, że po wydarzeniu stan zdrowia nie pozwalał mu już na kontynuowanie pracy.

W 2014 r. nasz Klient padł ofiarą rozboju, w efekcie którego został poddany leczeniu szpitalnemu. Później stwierdzono u niego m.in. problemy ze słuchem i wzrokiem. W konsekwencji wydano również orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tak wyraźne pogorszenie stanu zdrowia nie pozwoliło mu na kontynuowanie dotychczasowego zatrudnienia.

Sprawców przestępstwa nie wykryto, po czym Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ w Lublinie umorzyła prowadzone śledztwo. Nasz Klient nie mógł więc dochodzić odszkodowania od sprawców. W takim przypadku istnieje jednak możliwość wnioskowania o kompensatę państwową przysługującą ofiarom niektórych przestępstw (więcej informacji nt. kompensaty państwowej można znaleźć tutaj).

Sprawa została rozpatrzona przez Sąd Rejonowy w Lublinie, który uznał, że na uwzględnienie zasługuje żądanie zwrotu utraconych zarobków za okres od maja 2014 do maja 2016 r. W sumie naszemu Klientowi przyznano w lipcu 2016 r. – na mocy postanowienia sądowego – niecałe 11 tys. zł kompensaty państwowej.

Rafał Kufieta

Kancelaria Prawna Rafał Kufieta

Wyrok kompensata

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email