Prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym wciąż trwają

Najpóźniej do końca czerwca br. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma przedstawić nową wersją projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanym. Resort przekonuje, że nowe prawo doprowadzi m.in. do przywrócenia i zapewnienia efektywnego gospodarowania przestrzenią. W efekcie procesy lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych mają stać się bardziej efektywne oraz transparentne.

Na początku kwietnia br. resort infrastruktury i budownictwa przedstawił aktualny stan prac nad projektem nowej ustawy. Nowa wersja Kodeksu, uwzględniająca wyniki zakończonych już konsultacji publicznych, ma zostać opublikowana w trakcie bieżącego kwartału. W kolejnym kwartale do Sejmu trafi już komplet projektów związanych z reformą prawa budowlanego.

Jednym z nowych rozwiązań będzie uczynienie z planu miejscowego głównego narzędzia realizacji polityki przestrzennej w gminie.

Kodeks przewiduje rezygnację z wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rozstrzygnięcie o dopuszczalności lokalizacji inwestycji w przypadku braku planu miejscowego nastąpi w ramach nowo wprowadzonej instytucji zgody inwestycyjnej, po ustaleniu zgodności inwestycji ze studium rozwoju przestrzennego gminy” – wskazuje resort infrastruktury i budownictwa.

Nowa ustawa wprowadzi również m.in. formułę tzw. obszarów zorganizowanego inwestowania (OZI). Takie rozwiązanie ma umożliwić realizację dużych inwestycji, które wymagają koordynowania prac na etapach planowania przestrzennego, urbanistyki oraz realizacji inwestycji. W trybie OZI procesy mają być szybsze i prostsze, co ma w pewnym sensie przypominać funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email