Optymalizacja podatkowa coraz trudniejsza – MF wydaje kolejne ostrzeżenie

W ciągu ostatnich kilku tygodni Ministerstwo Finansów opublikowało trzy ostrzeżenia podatkowe. Najnowsze z nich dotyczy optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem spółek zagranicznych i regulacji odnoszących się do tzw. miejsca zarządu. W formule ostrzeżeń podatkowych resort finansów przestrzega przed stosowaniem ściśle określonych i opisanych mechanizmów tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej.

Najnowsze ostrzeżenie odnosi się do stosowania schematów agresywnej optymalizacji, które polegają na nadużywaniu podmiotów (przede wszystkim spółek kapitałowych) zarejestrowanych formalnie poza granicami Polski – w przypadku, kiedy takie podmioty są w rzeczywistości zarządzane z Polski i są faktycznie polskimi podatnikami.

Ostrzeżenie to dotyczy w szczególności sytuacji, w której polscy podatnicy (osoby fizyczne lub prawne), prowadzący działalność gospodarczą w Polsce i osiągający dochody z terytorium Polski, są kuszeni propozycjami oszczędności podatkowych polegającymi na tzw. przeniesieniu działalności do innego kraju” – informuje Ministerstwo Finansów.

W ostatnich tygodniach resort finansów opublikował także dwa inne ostrzeżenia, które dotyczą z kolei wykorzystywania obligacji nabywanych w ramach grupy podmiotów powiązanych (z udziałem funduszy inwestycyjnych zamkniętych FIZ) oraz transakcji dokonywanych na majątku przedsiębiorstwa (optymalizacja w zakresie podatku dochodowego CIT).

Z ostrzeżeniami podatkowymi Ministerstwa Finansów można się zapoznać tutaj.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email