Odwrócony VAT i usługi budowlane – MF wyjaśnia wątpliwości

Resort finansów opublikował kolejne objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania odwróconego obciążenia podatkiem od towarów i usług (VAT) względem transakcji odnoszących się do świadczenia usług budowlanych. W dokumencie Ministerstwo Finansów odnosi się do najczęściej zadawanych przez podatników pytań.

Mechanizm odwróconego obciążenia obejmuje obecnie kilkadziesiąt rodzajów usług budowlanych. W efekcie od początku 2017 r. to nabywcy tego typu usług (usługobiorcy) odpowiadają za zapłatę podatku. Podstawowym warunkiem stosowania zasady jest to, że obie strony transakcji są czynnymi podatnikami podatku VAT.

Objaśnienia podatkowe wydano na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej. Co istotne, zastosowanie się przez podatnika do tych objaśnień daje mu ochronę przewidzianą w prawie podatkowym.

Nowy dokument, który 3 lipca br. opublikowało Ministerstwo Finansów, dotyczy w sumie ośmiu różnych zagadnień. Wśród nich znalazły się konkretne problemy – przykładem może być sprawa wynajmu koparki w celu wykonania wykopu pod fundament budynku czy rozliczenie w sytuacji refakturowania usług między trzema podmiotami będącymi czynnymi podatnikami VAT.

Z objaśnieniami podatkowymi można się zapoznać tutaj.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email