Nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany coraz bliżej

Rząd kontynuuje prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który ma m.in. zlikwidować zbędne procedury dla najprostszych budowli oraz skrócić i uprościć procesy inwestycyjno-budowlane. Zakończono już konsultacje publiczne, a nowa wersja projektu zostanie skierowana do Sejmu prawdopodobnie w lipcu br.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, już w I kwartale br. opublikowana zostania nowa wersja projektu. Wszystkie projekty, łącznie z projektami okołokodeksowymi, mają trafić do Sejmu w lipcu. Nowe przepisy będą wprowadzane w życie najprawdopodobniej już od 2018 r.

Kodeks opierać ma się na kilku głównych założeniach. Podstawowym deklarowanym celem jest skrócenie i usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych (m.in. likwidacja niepotrzebnych procedur dla budowli najprostszego rodzaju). Jednocześnie projektodawcy chcą zapewnić efektywność i transparentność procesów lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych. Lista celów obejmuje także przywrócenie i zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią. Na podejmowanie rozstrzygnięć większy wpływ zyskać mają społeczności lokalne.

W aktualnej wersji projektu założono, że możliwości elastycznego inwestowania zapewnią tzw. obszary zorganizowanego inwestowania (OZI). O takie rozwiązanie apelowano w trakcie konsultacji. Tego typu obszary mają pozwolić na realizację dużych przedsięwzięć, które wymagają koordynacji prac na etapie planowania przestrzennego, urbanistyki i realizacji inwestycji. Cały proces będzie w efekcie – jak zapewniają autorzy projektu – szybszy i prostszy.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email