Nowa ulga podatkowa dla firm. Inwestycje staną się bardziej opłacalne

Firmy otrzymają możliwość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na poziomie do 100 tys. zł w skali roku, co pozwoli zaoszczędzić nawet 17,7 tys. zł – wynika z projektu nowelizacji przygotowanego przez resorty rozwoju i finansów. Z nowej ulgi skorzystać ma w sumie ok. 150 tys. przedsiębiorców.

Resort rozwoju zamierza znowelizować ustawy o podatkach dochodowych PIT i CIT. Nowa preferencja ma pozwalać na coroczne i jednorazowe rozliczenie nakładów na środki trwałe do wysokości 100 tys. zł. Minimalna wartość nakładów wyniesie 10 tys. zł.

Jak wskazują projektodawcy, z nowej ulgi skorzystać będą mogli przedsiębiorcy, którzy kupią w danym roku maszyny albo urządzenia (zgodnie z grupami 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych). W projekcie zaproponowano również umożliwienie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wpłat na poczet nabycia środków trwałych, które zostaną dostarczone w następnych latach.

Realna korzyść dla właściciela firmy ma wynosić nawet 17,7 tys. zł. Co istotne, nowa preferencja podatkowa nie będzie objęta zapisami dotyczącymi tzw. pomocy de minimis, czyli obejmie też te przedsiębiorstwa, które w poprzednich latach korzystały np. z dofinansowania unijnego.

Możliwość wykorzystania mechanizmu jednorazowej amortyzacji zachęci do dokonywania wydatków na nowe maszyny i urządzenia, które poprawią konkurencyjność przedsiębiorstw i zapewnią lepiej płatne miejsca pracy. Instrument będzie stanowił zachętę zarówno dla już funkcjonujących firm, jak i dla osób planujących założenie działalności gospodarczej” – wskazuje Ministerstwo Rozwoju.

Projektodawcy szacują, że na zmianach skorzysta ok. 154 tys. przedsiębiorców.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 3 stycznia 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nowelizacja ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i mieć zastosowanie  do środków trwałych nabytych od 1 stycznia 2017 r.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email