Które branże będą musiały szybciej kupić nowe kasy fiskalne?

W październiku br. wejdą w życie regulacje wprowadzające tzw. kasy online, ale cały proces wymiany urządzeń ma zostać rozłożony na kilka lat. Niektóre branże będą musiały jednak szybciej zaopatrzyć się w nowe kasy fiskalne. Dotyczy to m.in. usług budowlanych, lekarskich, prawniczych, kosmetycznych i gastronomicznych, a także naprawy pojazdów oraz handlu paliwami.

Zgodnie z opublikowanym projektem, Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić kasy online, czyli urządzenia pozwalające na automatyczne i bezpośrednie przekazywanie danych do Krajowej Administracji Skarbowej. Obecnie używane typy kas będą stopniowo wycofywane.

Dla kas z papierowym zapisem termin ważności potwierdzeń zostanie skrócony do końca 2018 r., a w przypadku kas z elektronicznym zapisem kopii będzie to koniec 2022 r.

W projekcie przewidziano też jednak, że podmioty działające w ściśle określonych branżach będą zobowiązane do szybszego przejścia na nowy rodzaj kas fiskalnych.

W przepisie epizodycznym (art. 145b ust. 1 projektu) zaproponowano, ze względu na wiele sygnałów ze strony służb kontrolnych wskazujących obszary podwyższonego ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży, w niektórych branżach zaproponowano wprowadzenie obowiązku stosowania kas online. Za wprowadzeniem tego rodzaju rozwiązania przemawia zasada równowagi budżetowej, zgodnie z którą należy zabezpieczyć przyszłe wydatki państwa” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Tylko do końca 2018 r. z obecnych kas korzystać będą mogli podatnicy, którzy świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (odnosi się to też do opon i kół) i zajmują się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

Czas do 30 czerwca 2019 r. mieć będą natomiast świadczący usługi związane z wyżywieniem, świadczone wyłącznie przez stacjonarne placówki gastronomiczne (także sezonowo) oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

Z kolei do końca 2019 r. na nowy rodzaj kas przejść będą musieli podatnicy zajmujący się świadczeniem usług fryzjerskich, budowlanych, prawniczych, kosmetycznych i kosmetologicznych, a także usług w zakresie opieki medycznej lekarzy i dentystów oraz usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (w zakresie wstępu).

Wprowadzenie zmian przewiduje – przygotowany w Ministerstwie Finansów – projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Projekt został przyjęty przez rząd 5 kwietnia 2018 r.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2018 r.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email