KAS i KE ostrzegają przed oszustami

Na skrzynki e-mail polskich obywateli i przedsiębiorców trafiają wiadomości, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Do wiadomości tych dołączane są fałszywe deklaracje podatkowe – w rzeczywistości to pliki ze złośliwym kodem. Na przypadki podobnych oszustw wskazała w ostatnich dniach również Komisja Europejska.

Do Ministerstwa Finansów i KAS dotarły w ostatnim czasie informacje nt. przypadków rozsyłania na skrzynki e-mail wiadomości pochodzących rzekomo od KAS. Co istotne, w polu nadawcy widnieje w takich przypadkach „Krajowa Administracja Skarbowa”, ale e-maile są rozsyłane zazwyczaj z zagranicznych kont pocztowych.

Jak informuje resort finansów, warto ostrożnie podchodzić do otrzymywanych wiadomości i  pamiętać o tym, że KAS nigdy nie przesyła faktur drogą elektroniczną.

Należy zawsze sprawdzać nie tylko nazwę, ale i domenę nadawcy. W przypadku Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej jest to mf.gov.pl i mofnet.gov.pl” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

W ostatnich dniach o podobnych problemach poinformowała również Komisja Europejska. Unijni urzędnicy ostrzegają przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty rzekomo zaległych podatków. W wiadomościach tego rodzaju zawarte jest m.in. logo KE, a nadawcą jest „Tax Administration of the European Commission”.

Jak wskazuje KE, na takie wiadomości nie należy odpisywać, a żaden z urzędów KE nigdy nie wysyła do obywateli indywidualnych wiadomości dotyczących statusu podatkowego oraz płatności tego rodzaju.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email