Jakość i oznakowanie ubrań. Co powinien wiedzieć konsument?

W przypadku jednej trzeciej (34 proc.) sprzedawanych w Polsce ubrań, obrusów i ścierek wykrywane są różnego typu nieprawidłowości – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową na terenie całego kraju. Problemy dotyczą m.in. jakości oraz odpowiedniego oznakowania produktów. Konsumenci powinni pamiętać o paragonach, które zdecydowanie ułatwią ewentualną reklamację.

Kontrole objęły w sumie 361 losowo wybranych firm, w tym producentów, importerów, przedsiębiorstwa sprowadzające towar z Unii Europejskiej oraz hurtownie i sklepy. Inspekcja Handlowa zbadała 2145 partii odzieży, obrusów i ścierek – w aż 34 proc. z nich wykryto nieprawidłowości. Rok wcześniej odsetek ten był wyraźnie niższy i wyniósł 26,5 proc.

Nieprawidłowości dotyczyły różnych kwestii. Przykładowo, na etykiecie bluzy zapewniano, że to produkt wykonany w 100 proc. z bawełny – badania wykazały jednak, że bawełna stanowiła trochę ponad 50 proc., a reszta wykonana była z poliestru. W przypadku obrusów określanych jako plamoodporne często zabrudzenia nie znikały po wypraniu. Co istotne, najwięcej różnego typu problemów dotyczy produktów sprowadzanych spoza UE.

W związku z kontrolą większość badanych firm dobrowolnie zastosowała się do zaleceń. Jednocześnie nałożono kilka mandatów oraz wysłano ponad 200 wystąpień pokontrolnych do dostawców.

Konsumenci powinni pamiętać o paragonach – ich zachowanie ułatwi ewentualną reklamację, jeżeli odkryte zostaną jakieś wady. Na reklamację konsument ma 2 lata. Przy zakupie ubrań warto też m.in. sprawdzać skład surowcowy (kwestia szczególnie istotna dla osób z alergią), upewnić się, że ubranie nie ma żadnych widocznych wad, oraz dokładnie sprawdzić rozmiary (wymiana ubrania na inny rozmiar zależy od dobrej woli sprzedawcy).

Więcej informacji można znaleźć w publikacji pn. „Zakup wyrobów włókienniczych. Poradnik dla konsumenta i przedsiębiorcy”.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email