Jak zostać właścicielem nieruchomości bez zawierania umowy?

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie prawa własności nieruchomości. Jednym z nich jest zasiedzenie. To instytucja prawa cywilnego, która działa w praktyce tak, że posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze – wtedy do zasiedzenia potrzeba aż 30 lat.

Ważne, aby zwrócić przy tym uwagę na to, że oprócz przesłanki upływu czasu osoba zajmująca nieruchomość musi być jej posiadaczem samoistnym. Ale co to właściwie znaczy? Posiadacz samoistny to osoba, która włada rzeczą jakby była właścicielem. Z powyższego wynika, że posiadacz zależny, a więc na przykład użytkownik, najemca czy dzierżawca, nie nabędzie prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie – nawet wtedy, gdyby mieszkał w niej więcej niż 30 lat.

Jeżeli spełniliśmy opisane przesłanki, pozostaje jedynie przeprowadzić postępowanie sądowe, w toku którego sąd ostatecznie stwierdzi, że zasiedzenie nastąpiło i w ten sposób – bez zawierania umowy sprzedaży – określona osoba zostanie właścicielem nieruchomości.

Rafał Kufieta

Kancelaria Prawna Rafał Kufieta

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email