Indeks Wolności Gospodarczej – Polska na 45. miejscu na świecie

Polska zajęła 45. miejsce w Indeksie Wolności Gospodarczej 2018. Ranking przygotowany przez The Heritage Foundation i „The Wall Street Journal” (we współpracy z polskim Warsaw Enterprise Institute)  wskazuje, że Polska pozostaje w grupie państw „umiarkowanie wolnych”. Poprawy wymagają m.in. przepisy prawa pracy oraz skomplikowane regulacje podatkowe.

W rankingu prowadzą niezmiennie Hong Kong, Singapur oraz Nowa Zelandia. W zestawianiu uwzględniono w sumie 180 państw, a Polskę sklasyfikowano na 45. pozycji. Wskaźnik wyniósł w jej przypadku 68,5 pkt, co oznacza minimalną poprawę – o 0,2 pkt względem poprzedniego roku.

Niewielki wzrost wynika w głównej mierze z poprawy poziomu fiskalizmu (+5,4) i wyższego odczytu w zakresie rynku pracy (+2,4), które zrównoważyły i przewyższyły spadek w kategorii rzetelności państwa (-4,6) i skuteczności sądów (-1,4)” – czytamy w analizie opublikowanej przez WEI.

Za największe wyzwania systemowe, z którymi powinna poradzić sobie Polska, uznano przepisy dotyczące pracy, niewydolny system sądownictwa gospodarczego, nadmierną biurokrację, braki w infrastrukturze oraz skomplikowany system podatkowy.

Z raportem można się zapoznać tutaj.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email