Delegowanie pracowników do zmiany. UE zaostrzy zasady?

Unijne instytucje przedstawiły wstępne uzgodnienia dotyczące nowych regulacji ws. delegowania pracowników na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Proponowane zmiany zakładają zaostrzenie zasad, co może skutkować utrudnieniem warunków działalności dla polskich przedsiębiorstw, które będą musiały liczyć się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami.

Nowa koncepcja stojąca za unijnymi propozycjami opiera się na zwiększeniu złożoności przepisów. Przewiduje się, że w praktyce będzie wiązać się to m.in. z wyższymi kosztami oraz dodatkowymi zagrożeniami (sankcje finansowe). Obecne uzgodnienia muszą zostać jeszcze zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę.

W aktualnej wersji projektu kluczowe znaczenie odgrywa zasada, zgodnie z którą taka sama praca w tym samym miejscu pracy powinna podlegać takiej samej płacy. W konsekwencji pracodawcy zostaną zmuszeni także do dostosowania się do szczegółowych przepisów pracy w krajach, do których wysyłają w ramach delegacji swoich pracowników. Najprawdopodobniej okres delegowania zostanie natomiast ograniczony do 12 miesięcy (z możliwością wydłużenia o następne 6 miesięcy).

Co ważne, nowe przepisy mają dotyczyć również branży transportowej.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email