Branża budowlana powoli odzyskuje siłę

Do końca czerwca br. wartość polskiego rynku budowlanego wzrosła o 7,6 proc. rok do roku, ale jego wielkość wciąż pozostaje na poziomie niższym niż w 2015 r. Jak wynika z danych zebranych przez firmę Euler Hermes, sytuacja budownictwa powoli się poprawia. Jednocześnie w branży zanotowano wzrost liczby niewypłacalności, a zaległe należności nadal stanowią poważny problem.

W branży budowlanej widoczny jest wzrost liczby nowych inwestycji. To głównie inwestycje na poziomie centralnym, a firmy budowlane zakładają, że ich rzeczywisty wpływ stanie się widoczny dopiero w 2018 r. Wśród planowanych projektów istotną część stanowią inwestycje współfinansowane ze środków unijnych.

Z danych zebranych przez Euler Hermes wynika ponadto, że w ostatnim półroczu liczba niewypłacalności w branży wzrosła o 3 proc. w skali roku. Kłopoty dotyczą też wciąż zaległych należności. Niewielką poprawę zanotowano po stronie producentów, jednak równocześnie wzrosła średnia wartość opóźnionych należności dystrybutorów hurtowych. W przypadku producentów 20 proc. należności jest przeterminowanych, a w odniesieniu do hurtowników jest to ok. 33 proc.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email