Będzie łatwiej o alimenty

Orzeczenie alimentów będzie możliwe w ciągu kilku dni – zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości, które przedstawiło w ubiegłym tygodniu założenia reformy prawa rodzinnego. Resort przekonuje, że kolejne zmiany w prawie pozwolą na przyspieszenie procedur przyznawania alimentów.

Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że poprzednie zmiany dotyczące ściągania alimentów przyniosły pozytywne rezultaty. Ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego zwiększyła się o 116 proc., a we wrześniu 2017 r., czyli bezpośrednio po wejściu w życie nowych regulacji, liczba osób uchylających się od takich zobowiązań spadła z 2,5 do 0,6 tys.

Rząd chce wprowadzić instytucję tzw. alimentów natychmiastowych. Alimenty będą w tej formule przyznawane w ciągu zaledwie kilku dni, podczas gdy takie sprawy zajmują obecnie po kilka miesięcy.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości, przyspieszenie formalności będzie możliwe dzięki znacznym uproszczeniom procedur. Zgodnie z zapowiedziami, osoba ubiegająca się o alimenty będzie mogła złożyć pozew przez internet (na gotowym formularzu). Alimentacyjne nakazy zapłaty wydawać będą mogli nawet referendarze, co ma znacznie przyspieszyć procedury i jednocześnie usprawnić pracę sądów.

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana według jednej uniwersalnej zasady. Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa (zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności), która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie. Na dziś wynosiłoby ono 460 zł na jedno dziecko, 840 na dwoje dzieci, a 1140 zł – na troje. Dla porównania średnia wysokość alimentów zasądzonych w 2016 r. wyniosła 577 zł, a w pierwszej połowie 2017 r. – 590 zł” – tłumaczy resort sprawiedliwości.

Co istotne, osoba, która uzyska alimenty natychmiastowe, będzie mogła domagać się wyższej kwoty w zwykłym postępowaniu.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email