Basel Olten Pharm S.A. – kolejna spółka powiązana z nazwiskiem Kąkolewskich, składa wniosek o restrukturyzację

Po aferze z firmą GetBack i aresztowaniem jej prezesa Konrada K. kolejne firmy powiązane z nazwiskiem Prezesa GetBack zaczynają popadać w kłopoty finansowe. W ostatnim czasie informowaliśmy Państwa o spółce Hussar Gruppa (link do artykułu), która od połowy lipca 2018 r. cofnęła wypłacanie odsetek od obligacji.

Niestety, sytuacja GetBack oraz spółek Hussar Gruppa, jak i Hussar Transport S.A., znacząco odbija się kolejnym już podmiocie, ściśle powiązanym z nazwiskiem Państwa Kąkolewskich. Chodzi o Basel Olten Pharm S.A, spółkę będącą koncernem kosmetycznym, skupiającym wokół siebie mniejsze firmy z zakresu kosmetologii, zakładów produkcyjnych oraz magazynowych.

BaselOltenPharm
Pod koniec zeszłego tygodnia do obligatariuszy spółki, za pośrednictwem poczty elektronicznej, Członek Zarządu spółki – Pani Alicja Kąkolewska, przekazała informację, iż w dniu 17 października 2018 roku, spółka złożyła w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy X Wydział Gospodarczy wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego.

Zarząd w piśmie do obligatariuszy wskazuje, że od kilku tygodni trwa w spółce przegląd opcji strategicznych. Spółka przekazała również informację o tym, że w ciągu najbliższych dni odbędzie się spotkanie z Zarządem Spółki, podczas którego mają zostać zaprezentowane szczegóły związane z działaniami restrukturyzacyjnymi. Warto jednak nadmienić, iż pierw musi zostać wydane postanowienie Sądu, zatwierdzające taki układ, aby móc przedstawiać szczegóły związane z postępowaniem. Zgodnie z art. 232 Prawo Restrukturyzacyjne, taki wniosek rozpoznaje się w terminie tygodnia od dnia jego złożenia.

Wniosek o przyśpieszone postępowanie układowe jest jednym z 4 rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego. Oznacza to, że spółka będzie starała się dalej funkcjonować na rynku, zawierając układ z wierzycielami spółki. Oprócz postanowienia Sądu, układ musi zostać zaakceptowany również przez samych wierzycieli. O przeprowadzenie restrukturyzacji, dokładnie w tym samym trybie, pierwotnie wnosiła również spółka Hussar Gruppa. Wszystkie wnioski spółki zostały jednak zwrócone (link do artykułu), ze względu na braki formalne oraz fiskalne.

Spółka w treści wiadomości, przekazuje również informację, iż ma nadzieję, że tym razem, obligatariusze będą negocjować wspólnie z Zarządem, jednostajne i możliwe do zrealizowania warunki układu.

Jak będzie wygląda sytuacja w kolejnej już spółce, która podejmuje czynności zmierzające do odzyskania płynności finansowej? Ciężko określić. Samo złożenie wniosku o niczym nie świadczy, a jedynie pokazuje ciężką sytuację finansową spółki. Sprawę znamy już bowiem od sierpnia br. w momencie kiedy pierwsze osoby posiadające obligacje w spółce Basel Olten Pharm S.A., za sprawą prowadzonych przez naszą Kancelarię spraw przeciwko Hussar Gruppa, zaczęła informować, iż spółka wypłaca odsetki od obligacji, jednak nie zawsze terminowo.

Sytuacja w której spółka zmuszona jest do złożenia wniosku o przeprowadzenie restrukturyzacji była niestety do przewidzenia. Ze względu na sytuację spółek GetBack oraz późniejszy przebieg postępowania Hussar Gruppa S.A, obligatariusze masowo zaczęli wzywać spółkę do przedterminowego wykupu obligacji, próbując tym samym wycofać swój kapitał. Spółka najprawdopodobniej nie była w stanie spełnić wszystkich żądań, a nie każdy z obligatariuszy chciał zawierać układ ze spółką na drodze polubownej.

Pierwsze sprawy prowadzimy od sierpnia, korzystając z wiedzy oraz dokumentacji zebranej już podczas prowadzenia postępowania przeciwko spółkom z grupy Hussar. Na wniosek naszych klientów rozpoczęliśmy przygotowywanie pozwów oraz wniosków o udzielenie zabezpieczenia roszczeń na czas trwania procesów.

Jeśli są Państwo obligatariuszami spółki Basel Olten Pharm S.A. zachęcamy do kontaktu z Kancelarią. Mogą Państwo uzyskać realną pomoc w dochodzeniu swoich należności oraz bieżące informacje dotyczące samego procesu.

Wszelkie niezbędne informacje w tej sprawie uzyskają Państwo dzwoniąc na numer: +48 71 796 41 65 / +48 500 538 173
Kontakt mailowy: sekretariat@kancelariakufieta.pl

Kancelaria Prawna Rafał Kufieta

 

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email