Windykacja masowa – kiedy warto z niej skorzystać?

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA: WWW.KHG.PL

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, aby Twój kontrahent nie wywiązał się ze spłaty swojej należności? Jeśli prowadzisz firmę, to z pewnością taka sytuacja  wystąpiła przynajmniej kilkukrotnie. Niestety prowadzenie biznesu zawsze będzie wiązało się z koniecznością ponoszenia mniejszego lub większego ryzyka. Wielu przedsiębiorcom zdarza się posiadać od kilku do nawet kilkunastu takich dłużników. Co zrobić, jeśli Twój partner pozostawia Cię bez spłaconej należności? Co gdy liczba faktur bez zapłaty jest znaczna? Warto w takiej sytuacji przemyśleć windykację masową. Na czym polega rozwiązanie? Dowiedz się więcej właśnie w tym artykule!

Na czym polega windykacja masowa?

W najprostszym tłumaczeniu jest to rodzaj windykacji skierowany do podmiotów, które zajmują się usługami masowymi. Mogą to być m.in. szpitale, spółdzielnie, ale na tym zakres ten w żaden sposób się nie kończy. Windykacja masowa pozwala wykorzystać postępowanie egzekucyjne i sądowe, aby dochodzić swojej należności. Jeśli w Twoim przypadku dłużnik zalega z prostymi kwestiami w znacznej liczbie, to zdecydowanie warto przemyśleć właśnie takie rozwiązanie prawne. Większość formalności możliwa jest do wypełnienia z pomocą  Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU), a więc cała procedura zyskuje na szybkości i jest tańsza. Zanim jednak zdecydujesz się na windykację masową lub tradycyjną – skontaktuj się ze swoim dłużnikiem. Zawsze lepiej jest przynajmniej spróbować wynegocjować nowe warunki spłaty. Ponadto możemy również zająć się tym w Twoim imieniu. 

Dłużnik odmawia spłaty – co zrobić?

Rozwiązania polubowne sprawdzają się w często, jednak stanowią dowód dobrej woli dłużnika. W przypadku, gdy jest on Twoim stałym kontrahentem, to czasami warto jest spróbować porozumienia. Natomiast, gdy wierzytelności są coraz większe, to niestety konieczne jest skorzystanie ze środków prawnych, a w tym EPU. Upominawczy tryb dochodzenia  roszczeń posiada wiele zalet i czas rozpoznania sprawy w okresie od tygodnia do 2 miesięcy. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania Twojej sprawy i obciążenia po stronie organu.

Dlaczego warto skorzystać z EPU i windykacji masowej?

Przede wszystkim dlatego, że m.in. Elektroniczne Postępowanie Upominawcze stosuje w fikcję doręczeń. Jeśli Twój dłużnik nie odbierze nakazu zapłaty, to taka sytuacja nie wyklucza tytułu wykonawczego. Standardowo komornik w takiej sytuacji własnoręcznie doręcza taki dokument, a gdy np. adresat nie mieszka już pod wskazanym adresem, to cały proces ulega znacznemu wydłużeniu, a także wpływa niekorzystnie na jego koszty. Dużym atutem EPU jest także szybkość postępowania, gdyż możliwe jest efektywne zajęcie środków. Oprócz tego przy Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym nie trzeba zachowywać właściwości miejscowej.

Jakie koszty występują przy windykacji masowej i Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym?

Opłaty sądowe to zakres 30 do 250 zł, gdy zadłużenie jest mniejsze niż 20 tys. zł. Natomiast w przypadku, gdy dług przekracza tą sumę – opłata będzie równa 1,25% kwoty głównej. Nie występuje jednak przy windykacji masowej opłata skarbowa w wysokości 17 zł od każdego pełnomocnictwa.

Nie wiesz w jaki sposób skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

W takim wypadku pozwól nam zająć się tą sprawą! Pomogę Ci w kwestiach formalnych, a także w Twoim imieniu przeprowadzę postępowanie w trybie EPU. Umówmy się na spotkanie – doprecyzujemy wszelkie szczegóły i omówimy strategię działania w Twojej sprawie. Zapraszam do kontaktu!

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email