Wezwanie do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych

SPECJALIZACJA – DOBRA OSOBISTE | KANCELARIA PRAWNA

Każdy z nas jest narażony na naruszenie dóbr osobistych, które to pojęcie jest dość szerokie i przez każdego z Nas inaczej interpretowane. Chodzi tutaj o wartości niemajątkowe do których zaliczamy zdrowie, wolność, wizerunek, twórczość, nazwę jak imię, nazwisko, pseudonim lub nazwę firmy itp., bo dobra osobiste przysługują nie tylko osobom fizycznym, ale także osobom prawnym. Jeżeli czujemy, że nasze dobro zostaje zagrożone przez bezprawne działania osób trzecich to możemy żądać zaniechania tego działania. Jako Kancelaria Prawna Rafał Kufieta spotykamy się najczęściej z przypadkami naruszeń dóbr osobistych w Internecie, ponieważ dość powszechnie teraz narusza się dobra osobiste innych osób w formie „hejtu”, ale także nierzetelnych opinii na temat firm i przedsiębiorców, natomiast zjawisko to występuje także w pracy, w szkole, książkach czy wywiadzie.

Jednym ze sposobów na powstrzymanie tego procederu jest wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych w ten sposób, aby sprawca zaprzestał dalszych tego typu działań oraz można wezwać żeby sprawca dopełnił czynności potrzebnych do usunięcia skutków jego działań. Jak napisać tego typu wezwanie?

Pierwszym krokiem jest wystosowanie pisma „wezwanie sprawcy do niezwłocznego zaprzestania naruszenia i usunięcia skutków”. Na wstępie należy wskazać źródło tego naruszenia, skąd się wzięło i gdzie zostało popełnione naruszenie w zależności czy to był magazyn papierowy, serwis społecznościowy typu Facebook, Twitter, forum internetowe  lub nagranie wideo, audio. Dobrym pomysłem jest wpisanie linku, zrobienie zrzutu ekranu lub kopii, aby posiadać dowód.

Następnie należy uzasadnić w treści wezwania przyczyny, które są podstawą naruszenia dóbr osobistych. Najczęściej są to oszczerstwa, nieprawdziwe informacje, które w sposób oczywisty i rażący naruszają dobre imię osobiste, podważają wiarygodność i wprowadza w błąd. Powinniśmy przytaczać słowa i je zbijać argumentami przemawiającymi na naszą korzyść. Jest to najistotniejszy element pisma, ponieważ to moment, w którym mamy okazję się bronić. Dobra argumentacja i trafne przykłady zwiększają szanse na rzetelną ocenę autora oszczerstw, ale także innych. Możemy również podać skutki jakie nas spotkały po naruszeniu dóbr osobistych. W przypadku przedsiębiorców to na przykład mniejsza liczba klientów, zerwane kontrakty, niższy popyt na nasze produkty, większa liczba reklamacji i skarg.

W ostatnim punkcie, należy podsumować wniosek i wymienić nasze żądania czyli do zaprzestania naruszeń osobistych, usunięcia tych naruszeń, a także możemy wnieść o oświadczenie lub publiczne przeprosiny. Trzeba wyznaczyć termin w jakim trzeba dostosować się do żądania. W tym miejscu możemy napisać treść pod jaką sprawca powinien się „podpisać” lub udostępnić. Należy zwrócić uwagę, że informacje mogły zostać powielone przez innych więc warto też żądać od sprawcy, aby wystosował do wszystkich portali internetowych, dzienników, czasopism i osób które kopiowały treść i powoływały się na informacje, aby również dostosowały się do usunięcia ich lub edytowania wpisów.

W obecnych czasach dobre imię i dobra opinia mocno wpływa na osiągane sukcesy na rynku, ale także życiu osobistym. Nie bez powodu istnieją firmy specjalizujące się w budowaniu wizerunku, marketingu i budowaniu dobrej opinii, ponieważ teraz to znacznie wpływa na decyzje podejmowane przez ludzi. Wystarczy odwiedzić jakiś lokal, usługi lub przejść się przez rynek np. we Wrocławiu, aby otrzymać od Google powiadomienie o wystawieniu oceny i komentarza. Na tej podstawie później budowane są reklamy, pozycjonowanie na stronie, rankingi itd., dzięki którym mogą sporo zyskać firmy i produkty, a w przypadku gdy wystawimy nierzetelną ocenę ktoś na tym ucierpi. Dzięki temu, że nasi Adwokaci i Radcowie Prawni obsługują klientów z różnych branż spotykaliśmy się z naruszaniem dóbr osobistych na wielu płaszczyznach stąd posiadamy szerokie doświadczenie w zakresie usuwania skutków naruszeń.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email