Ocena czy doszło do naruszenia dóbr osobistych i szanse na wygranie sprawy

SPECJALIZACJA – DOBRA OSOBISTE | KANCELARIA PRAWNA

 

Kancelaria Prawna Rafał Kufieta zajmuje się szeroko pojmowanym zagadaniem dóbr osobistych. Nasi Adwokaci i Radcowie Prawni specjalizujący się w prawie cywilnym często spotykają się z naruszeniami dóbr osobistych, które są powszechnym procederem. Kodeks cywilny nie zawiera definicji tego pojęcia, wymieniając jedynie przykłady, natomiast katalog wciąż się powiększa wraz z rozwojem prawa i techniki. Do dóbr osobistych człowieka zalicza się m.in. zdrowie, godność, wolność, swobodę sumienia, nazwę jak imię, nazwisko lub nazwę firmy, wizerunek, twórczość itd.

Orzecznictwo sądów powołuje się również na prawo do spokoju, prywatności i kultu po osobie zmarłej. Ponieważ nie istnieje wprost podana definicja powstają trudności ze zrozumieniem kiedy doszło do naruszenia dóbr osobistych i jak je ocenić. Rozważając bardziej szczegółowo np. zagadnienie  ochrony zdrowia to obejmuje także integralność i nienaruszalność ciała więc nietykalność cielesną. Podobnie jest z innymi zagadnieniami, do których możemy przyporządkować szereg sformułowań tożsamych z hasłem. Natomiast można przyjąć, że jeśli czyjeś postępowanie lub zachowanie wpływa na nasze odczucia i naszą osobę to mogło dojść do naruszenia dóbr osobistych. W takim razie każda sytuacja która nas obraża, poniża, denerwuje, dotyka itd. może być traktowana jako naruszenie. Oczywiście istnieją pewne granice interpretacji ponieważ, aby dane zachowanie mogło zostać potraktowane jako naruszenie musi być bezprawne.

Jeśli otrzymujemy mandat za przechodzenie na czerwonym świetle to z pewnością nie może to być naruszenie naszego dobra osobistego, ponieważ z drugiej strony zagrażamy innym uczestnikom ruchu drogowego więc jest to w pełni uzasadnione. Tak samo nie można uznać za naruszenie dóbr wolności osadzonych w więzieniu zgodnie z prawem, albo gdy zostaniemy zasadnie aresztowani ponieważ to środek jaki mogą zastosować. Jeśli okazałoby się, że ktoś niesłusznie postąpił zatrzymując nas w areszcie lub niesłusznie skazując na pozbawienie wolności możemy domagać się zadośćuczynienia, a świetnym przykładem jest sprawa Tomasza Komendy, której nie trzeba przedstawiać. Jego prawnik w chwili obecnej walczy o zadośćuczynienie za rażące naruszenie dóbr osobistych. Również do oceny należy wziąć pod uwagę okoliczności i specyfikę społeczeństwa, bo różnego typu zachowania, gesty i zdarzenia mogą być różnie odbierane. Wszystko zależy od punktu widzenia i siedzenia człowieka, bo zapewne możemy ujrzeć w telewizji różnego typu treści. Są treści, które mogą nas urazić, natomiast nie należy tego odbierać jako przekaz wyłącznie do nas, bo odbiorców są miliony. Tak samo nie możemy przyjmować do siebie słów komików i stand-uperów, którzy czasami bez żadnych granic obrażają i poruszają tematy, na których temat w ten sposób się nie mówi jak religia, polityka czy kalectwo. To przykład na to, że jeśli pójdziemy na takie wydarzenie i artysta zwróci się w Naszą stronę w sposób obraźliwy, nie powinniśmy czuć, że naruszył nasze dobra osobiste, pomimo tego, że cała sala się śmiała, ponieważ taki jest cel tej imprezy.

Dlatego dla oceny naruszenia dóbr osobistych i oceny szans na wygranie sprawy należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy zachowanie godzące w nasze dobra jest bezprawne, a po drugie czy faktycznie dotyczą konkretnie naszej osoby. Wiele spraw, które wpasują się w katalog wymieniony w niniejszym artykule będzie zasadne. Nie ma się co przejmować jeśli naruszenie dotyczy całkowicie czego innego, ponieważ liczy się jedynie przemawiająca argumentacja w sądzie. Zazwyczaj na pierwszy rzut oka widać naruszenie dóbr osobistych i nie trzeba wspomagać się orzecznictwem sądowym. Tutaj każda sprawa jest inna i będzie wymagała indywidualnego podejścia w celu oceny sprawy. Może zdarzyć się że coś co nas dotyka i wydaje się naruszeniem wcale nim nie będzie. Należy również dobrze dobrać żądania do sprawy, gdyż jeśli szkoda ma szerszy zasięg np. medialny to możemy żądać przeprosin na wizji. Warto zwrócić się do naszych Adwokatów i Radców Prawnych posiadających dostęp do bazy orzeczniczej, aby ustalić czy naruszenie, które godzi w nasze dobro można kwalifikować jako naruszenie dóbr osobistych czy też nie.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email