Jak w 2022 rozliczać podatki w branży IT?

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA: WWW.KHG.PL

Działalność w sektorze technologicznym, opartym na tworzeniu oprogramowania, to na ten moment wysoce dochodowe przedsięwzięcie. Co ważne, nie wiąże się to z dużym ryzykiem dotyczącym bezpośrednich konfliktów z klientem. Na rynku dostępny jest szereg zleceń w obszarze modyfikacji istniejących już programów lub pisania nowych. Co roku pojawia się coraz większa liczba specjalistów w tej dziedzinie. Jest to jednoznaczne ze zwiększającą się ilością generowanych dochodów, które wymagają rozliczenia. Wraz z nadejściem Nowego Ładu przepisy związane z podatkami w branży informatycznej uległy zmianie. Jak wygląda obecna sytuacja podatków w IT? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Czy wielkość firmy ma znaczenie?

W branży IT wykorzystywane są różne rozwiązania w zależności czy jest to małe, czy też duże przedsiębiorstwo. W przypadku mniejszych spółek zalecaną formą prawną są w szczególności jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG). Często z JDG korzystają eksperci, prowadzący działalność opartą na samozatrudnieniu. Tutaj IP BOX znajduje zastosowanie przy rozliczaniu podatków. Pewnym ograniczeniem jest jednak brak możliwości wykorzystania ulgi w przypadku oprogramowania tworzonego przez kilku specjalistów. Obecnie programiści częściej korzystają więc z 8,5% ryczałtu. Taką stawką objęci są wyłącznie specjaliści, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową dla określonego podmiotu. W 2022 roku przewiduje się wprowadzenie bardzo korzystnego opodatkowania według skali, gdzie do 120 tys. zł rocznie naliczane będzie wyłącznie 12%. Powyżej ustalonej kwoty będzie to 32%.

IP BOX w branży IT – czy jego zastosowanie ma obecnie sens?

Zdecydowanie tak! Wdrożenie IP BOX sprawdzi się zwłaszcza przy programistach pracujących na samozatrudnieniu. Pracownicy branży IT, którzy prowadzą działalność jednoosobową, mają możliwość dokonania optymalizacji podatkowej. Tutaj pojawiają się pewne utrudnienia związane z kwestią współautorstwa. Mianowicie urzędy skarbowe nie zezwalają na stosowanie IP BOX w sytuacji, gdy mamy do czynienia z więcej niż jednym twórcą. W przypadku występowania wyłącznie jednego wykonawcy nie istnieją żadne przeciwskazania.

Wykorzystanie IP BOX przy podatkach IT w dużych przedsiębiorstwach

W stosunku do dużych przedsiębiorstw wdrożenie takiego rozwiązania jest o wiele bardziej skuteczne i prostsze. Ze względu na wyższy poziom bezpieczeństwa, zaleca się prowadzenie biznesu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie należy zatrudnić się jako podwykonawca dla takiego podmiotu, tak aby klienci zawierali umowy nie z Tobą, a pośrednio ze spółką. Wtedy rozliczasz się z podatków na ryczałcie lub w przyszłości możliwie wprowadzonej skali. Jeśli planujesz dalszy rozwój i powiększenie firmy o nowych pracowników, warto zwrócić uwagę na kwestię związaną z estońskim CIT.

Zastanawiasz się jakie rozwiązanie zastosować w Twojej firmie?

Każdy przedsiębiorca powinien zastosować metody odpowiednie dla typu prowadzonej działalności. Wymagane jest indywidualne podejście. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się jakie środki wykorzystać w przypadku Twojego przedsiębiorstwa, to skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie, a ja postaram się udzielić Ci fachowej rady w tym zakresie. Zapraszam do kontaktu!Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email