Estoński CIT 2022. Estoński CIT. Estoński CIT Nowy Ład

Jak prezentuje się Estoński CIT w Nowym Ładzie?

Poznajcie naszą nową stronę internetową!| KANCELARIA PRAWNA KHG

Z pewnością można stwierdzić, że Estoński CIT w od bieżącego roku wrócił do łask. Podatnicy CIT mogą korzystać z tej formy opodatkowania od 2021 r., jednak dopiero w 2022 warunki, jakie trzeba spełnić stały się zdecydowanie bardziej korzystne. Na ten moment Nowy Polski Ład wprowadził szereg nowych przepisów, które dotykają podatników w różnym stopniu. Z pewnością regulacje można postrzegać jako skomplikowane i niosące za sobą pewne niekorzyści, jednak Polski Ład posiada również kilka wyraźnych zalet. Kto skorzysta na Estońskim CIT? W jaki sposób wdrożyć u siebie taką formę opodatkowania? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Czy jest Estoński CIT i dlaczego warto z niego skorzystać?

W dość dużym skrócie jest to forma opodatkowania, która pozwala nie płacić przez 4 lata żadnego podatku ani zaliczek na podatek. Do tej pory znajdował zastosowanie w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnych. Z kolei od tego roku podmiotami uprawnionymi do Estońskiego CIT są również proste spółki akcyjne, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. W szczególności ostatnia forma prowadzenia działalności w Nowym Polskim Ładzie wydaje się niezwykle korzystna. Efektywne opodatkowanie przy Estońskim CIT wynosi 20% lub 25%, z czego mały podatnik do 2 mln EUR obrotu rocznie zapłaci niższą stawkę, a podmiot z wyższym obrotem zapłaci 25%

Estoński CIT w 2022 znacznie prostszy w implementacji

Uproszczenie w tym zakresie wynika głównie z tego, że do wdrożenia wystarczy trzech pracowników. Dodatkowo nowi podatnicy są zwolnieni z tego obowiązku. Wystarczy, że z każdym rokiem będą rozszerzać kadry o nowego pracownika tak, aby ostatecznie zatrudniać 3 osoby z uwzględnieniem czasu pracy na przynajmniej minimalnym etacie. Estoński CIT to podatek prosty i tani w obsłudze. Potrzebna jest tylko jedną księgowość, a udziałowiec korzystający z dywidendy nie jest zobligowany do posiadania działalności gospodarczej i nie podlega rejestracji. 

Czy skorzystasz na Estońskim CIT w 2022?

To wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i okoliczności prawno-ekonomicznych. Przykładowo przy implementacji Estońskiego CIT-u realny staje się brak konieczności uiszczenia podatku dochodowego w przypadku reinwestowania generowanych zysków. Ponadto opodatkowanie znajduje również zastosowanie, jeśli jesteś większym podmiotem, który najczęściej podlega podwójnemu opodatkowaniu przy dystrybucji dochodów. Oprócz tego Estoński CIT zdecydowanie będzie warty uwagi, gdy kwoty wypłacane wspólnikom czy prokurentom są wyższe niż 120 tys. zł. Taka za sama zasada obowiązuje również, gdy sumy dla podwykonawców opodatkowanych na ryczałcie ze spółki okażą się większe niż wartości rynkowe. 

Estoński CIT w Nowym Ładzie posiada również pewne wady

Wykluczona jest przy Estońskim CIT ukryta dywidenda. Osoby będące wspólnikami nie powinny pełnić obowiązków jako członkowie zarządu. Niemożliwe stają się również transakcje pomiędzy spółką, a wspólnikami. Niestety całkowicie możliwość opodatkowania tą formą wyłącza sytuacja, w której wniesiony do podatnika zostanie kapitał przez aport. 

Estoński CIT w 2022 – masz pytania lub wątpliwości?

Każda firma wymaga odpowiedniego indywidualnego podejścia do okoliczności prawnych. Jeśli planujesz wdrożyć u siebie Estoński CIT – skontaktuj się ze mną! Przeprowadzę Cię przez formalności i sprawdzę, czy nie ma korzystniejszej formy opodatkowania, która sprawdzi się w Twoim biznesie. Zapraszam do kontaktu!

 

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email