Gdzie założyć spółkę i w jakiej formie prawnej?

SPECJALIZACJA – ZAKŁADANIE SPÓŁEK | KANCELARIA PRAWNA

Jeśli rozpoczynasz prowadzenie działalności to zapewne zastanawiasz się jakiego rodzaju spółkę powinieneś założyć oraz jaki powinien być to kraj. Zacznijmy od tej drugiej rzeczy, czyli jurysdykcji. Można to sprowadzić do pytania:

Gdzie założyć spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej?

Większość artykułów na ten temat zacznie się od porównania różnych krajów i wskazania jednego-dwóch jako najbardziej optymalnych. Kluczowe jest jednak coś innego. Zanim zaczniesz chcieć dokonać optymalizacji podatkowej przez założenie spółki za granicą, powinieneś się zastanowić nad ewentualnym ryzykiem. Istnieje pojęcie substratu materialnego przedsiębiorstwa, czy też permament establishment. Jeśli zdecydowałeś się na założenie spółki w kraju X (poza polską), ale nigdy tam nie byłeś, nie masz tam doradców prawnych, księgowości (np. jest to offshore na 0% stawce podatkowej), posiadasz wyłącznie wirtualne biuro i zero realnych pracowników, to taka konstrukcja jest wysoce ryzykowna. Otóż w ten sposób każde przedsiębiorstwo w Polsce mogłoby rejestrować spółkę poza naszym krajem, tam odprowadzać właściwie zerowe podatki i omijać całkowicie przepisy. Wizja piękna, ale całkowicie rozmija się z rzeczywistością. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które oferują tego typu optymalizację podatkową, mówiąc że wystarczające jest choćby podpisywania uchwał zarządu na tamtejszych wzorach dokumentów (z wpisaniem miasta z tego kraju gdzie jest zarejestrowana spółka). Inne kancelarie prawne twierdzą, że dla bezpieczeństwa trzeba 1-2 do roku pojechać (a najlepiej polecieć) do tego miasta, aby mieć faktycznie dowód, że stamtąd podejmowane są decyzje dotyczące spółki. W praktyce są to wszystko pobożne życzenia i opinie kancelarii prawnych, które opierają swoje działania na pogłoskach.

Kancelaria Prawna Rafał Kufieta zakłada spółki za granicą i prowadzimy doradztwo na podstawie dokumentu z Krajowej Administracji Skarbowej, który pozwala ocenić, czy założony podmiot można uznać za spółkę zagraniczną, czy tylko służący do obejścia przepisów. Dokument ten to test zawierający kilkadziesiąt pytań. Pytania do oceny spółki zagranicznej to np. 1) czy członkowie zarządu mają numery telefonu z danego kraju w którym zarejestrowana jest spółka? 2) czy członkowie zarządu są rezydentami podatkowymi tego kraju? 3) czy w Polsce zarejestrowana jest inna spółka, która pełni funkcję outsourcingu dla spółki zagranicznej?

Nie ma progu od którego spółka uznawana jest za bezpieczną. Decyzja zawsze jest podejmowana indywidualnie, ale w ten sposób – wobec zlecenia nam opinii/porady prawnej dotyczącej założenia spółki, możesz ocenić ryzyko. Nasza kancelaria prawna zajmuje się tym od strony praktycznej i my doradzamy od strony praktycznej, a nie tylko wypełniamy polecenie, które może okazać się zgubne w skutkach.

Absolutnie nie chcemy zniechęcać do założenia spółki zagranicznej, ale trzeba do tego podejść rozsądnie. Wybrać jurysdykcję w zależności czy będziesz w swojej działalności prowadził projekt walut wirtualnych (kryptowalut), czy i gdzie potrzebujesz rachunek bankowy, czy będziesz sprzedawał towary czy usługi, czy chcesz się w tej spółce ukryć…

Drugim pytaniem jest:

Jaką formę działalności wybrać dla swojej spółki?

W tym przypadku sprawa jest o tyle prosta, że dla 90% zleceń najodpowiedniejsza jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynika to z tego, że tylko członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki, jest stosunkowo łatwa i tania w założeniu (niezależnie czy w Polsce czy zagranicą) oraz nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta jak spółka akcyjna. W przypadku polski rozważyć będzie można od marca 2020 r. jeszcze prostą spółkę akcyjną w przypadku tokenizacji przedsiębiorstwa lub chęci łatwego pozyskania kapitału do start-upów. Celem wyboru formy działalności musisz przedstawić nam swój projekt, a my wtedy zaopiniujemy na podstawie posiadanego doświadczenia jaka forma będzie dla Ciebie najlepsza. Do sprawy podchodzimy zarówno prawnie, podatkowo jak i biznesowo. Wiemy, że pozyskiwanie kapitału jest kluczowe przy rozwoju firmy, a ślepe doradztwo może spowodować, iż po wprowadzeniu kilkunastu inwestorów i pierwszych sporach, firma ulegnie paraliżowi.

Kancelaria Prawna Rafał Kufieta przeprowadza proces zakładania spółek w Polsce i zagranicą. Współpracujemy z adwokatami i radcami prawnymi, którzy mają praktyczną wiedzę odnośnie wyboru formy prawnej i jurysdykcji dla firmy. Pokażemy Ci jak wyglądają dokumenty spółki wedle wybranej jurysdykcji. Stawiamy na szczerość w relacjach i jeśli Ci powiemy, że coś robiliśmy to będziemy mogli to wykazać. Działamy na dużym zaangażowaniu, więc jeśli zależy Ci na posiadaniu prawnika dostępnego właściwie 24/7 to zgłoś się do nas.

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email