Czy warto być podatnikiem VAT?

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA: WWW.KHG.PL

Zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy przedsiębiorca podlega obowiązkowi podatkowemu. Otwierając firmę, obok prawa do wyboru w zakresie sposobu rozliczania PIT lub CIT, znajduje się także prawo do wyboru podatku VAT. Tutaj pojawia się często zadawane przez moich klientów pytanie – czy warto być VAT-owcem? Zgodnie z art. 113 i art. 43 Ustawy o podatku od towarów i usług, w niektórych przypadkach istnieje opcja zastosowania szeregu ulg. Jednakże sytuacja uzależniona jest od indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Jak zatem działa ten system? Kiedy opłaca się płacić VAT? Dowiesz się w tym artykule!

Kiedy płacić podatek VAT?

W wielu przypadkach księgowi i doradcy podatkowi rekomendują odprowadzanie podatku VAT. Niejednokrotnie może okazać się, że w przypadku Twojej działalności nie będzie to korzystna decyzja. Jeżeli zastanawiasz się nad rejestracją jako podatnik VAT, w pierwszej kolejności zastanów się nad tym: kim są Twoi klienci? Jeśli docelowo Twoje przedsiębiorstwo opiera się świadczeniu usług dla firm, to wskazane jest, aby faktycznie opłacać podatek VAT. W przypadku, gdy grupą odbiorców Twojej działalności są osoby fizyczne – nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie. Dlaczego? W konsekwencji Twoje przychody mogą okazać się niepotrzebnie, dużo niższe.

Co, jeżeli kupuje z VAT? – podatek od towarów i usług

Kolejną okolicznością, wobec której warto dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT, jest sytuacja, w której ponosisz wysokie koszty związane z zakupem towarów, które mają już naliczony podatek VAT. Jeśli się na to zdecydujesz, należy zwrócić uwagę na art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Wedle wspomnianych przepisów, w przypadku gdy Twoje roczne dochody przekroczą próg 200 tys. złotych zostaniesz zobowiązany, aby zapłacić podatek od towarów i usług. W momencie, gdy moi klienci przekraczają ten próg, polecam otwarcie drugiej firmy, na którą wyznaczony limit zostanie zwyczajnie podzielony.

Przedmiotowe zwolnienie z VAT

Jeśli zajmujesz się świadczeniem usług lub handlem towarami wymienionymi w art. 43 ust. 1 ustawy VAT, to niezależnie od wysokości obrotów, jesteś zwolniony z opłaty VAT. Wówczas jest to zwolnienie o charakterze podmiotowym, czyli z uwagi na przedmiot prowadzonej działalności. Dodatkowo w oparciu o art. 82 wydano rozporządzenia, poszerzające ten katalog. W efekcie nie jesteś zobowiązany do uiszczania VAT m.in., gdy:

  • świadczysz określone usługi w zakresie opieki medycznej,
  • prowadzisz wszelkiego rodzaju działalność edukacyjną,
  • przedmiotem Twojej działalności są wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
  • oferujesz usługi transportu sanitarnego,
  • jesteś rolnikiem na ryczałcie.

Kto jest zatem zobligowany do zapłaty VAT?

Zasadniczo zgodnie z przepisami polskiego prawa jesteś zobowiązany do rejestracji i rozliczania podatku VAT w sytuacji, gdy zajmujesz się szeroko pojętym doradztwem, windykacją należności, eksportem i importem towarów oraz świadczysz usługi prawne. Limit 200 tys. zł w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz bezpośrednio w m.in. art. 5 Ustawy VAT czy też art. 29.

Zastanawiasz się, czy zostać VAT-owcem?

Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego do sprawy należy podejść w indywidualny sposób. Na decyzję o tym, czy warto dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT, ma wpływ w głównej mierze specyfika prowadzonej działalności. Masz pytania lub wątpliwości w tym zakresie? – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie i wspólnie opracujemy strategię działania odpowiednią dla Twojego biznesu. Zapraszam do kontaktu!

Zapisz się do naszego newslettera

Rozwiązałeś swój problem?

Podpowiemy Ci co należy zrobić.
Ciekawe rozwiązania bezpłatnie wprost na Twój email